Kapesní počítač?
Koupit si kapesní počítač ano, či ne? Jak se rozhodnout? Jak jsem dopadl se svým prvním PDA?
První kapesní počítač s dotekovým displejem jsem viděl v internetové kavárně v roce 1997. Byl to Newton. Za 36.000 velmi málo černobílé muziky. Ovšem doba pokročila a u svých přátel jsem již sledoval tyto hračky o hodně vychytanější a podstatně levnější. Výpočetní technika je strašně pěkná věc, ovšem za určitých podmínek: - musí být mobilní abychom nemuseli dojíždět jako přespolní - musí být skladná, tahat za sebou přívěs není to pravé - musíme tomu rozumět, jinak se na to pouze díváme jako kuna z otýpek - musíme toho každodenně prakticky využívat, jinak to ztrácí efekt.
A takových podmínek by mne zřejmě napadlo více. A tak před koupí mého prvního PDA jsem si sám sobě odůvodnil proč potřebuji to nejlepší, co právě bylo k mání.
O tom, že si pořizuji pořádný zmetek jsem nevěděl. Tenkrát se psal rok 2001. Úžasná koupě se týkala Ipaq 3870. Hardware patrně zmetkem nebylo, šlo spíše o software. Pečlivě jsem si postupem času zapisoval všechny errory a dokonce i po jistou dobu jsem měl přehled o počtu soft restartů. Těch bylo i několik denně.
Přes to všechno byl Ipaq v takové permanenci, že jsem na něj, jako na praktické kapesní zařízení nedal dopustit. Když jsem po dvou letech naznal, že je potřeba upgrade hardware PDA zaměřil jsem se na konkurenční platformu PALM. Ovšem po několika měsících jsem se vrátil zpět platformě Pocket PC. Po třech letech naznal tento operační systém změny k lepšímu.
Již jsem si osobně nic nenalhával. Měl jsem docela jasno k čemu takové zařízení opravdu potřebuji. Bohužel mám tu smůlu, že pokud si pořídím již "vychytané" zařízení, pak je již staré a bezcenné. To proto, že se pokrok řítí kupředu a kvalitu nechává hluboce za sebou :-(