Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Rubriky Filozof MIREK: Kterým měřítkem měříte bohatství?

MIREK: Kterým měřítkem měříte bohatství?

— Kategorie:

To je bohatý člověk! Ten je za vodou! Toho netrápí pár korun ... A podobné výroky často slýcháváme na veřejnosti. Skutečnost je taková, že právě ti, kteří mají dostatek prostředků, s nimi zachází podstatně lépe, než ti, kterým se jich nedostává.

Rád čtu Tomáše Vašáka, s kterým se ztotožňuji v mnoha pohledech ...

To je bohatý člověk! Ten je za vodou! Toho netrápí pár korun ... A podobné výroky často slýcháváme na veřejnosti. Skutečnost je taková, že právě ti, kteří mají dostatek prostředků, s nimi zachází podstatně lépe, než ti, kterým se jich nedostává.

Pokud se podívám na spektrum populace, pak vidím několik skupin. Ty, kteří chodí do práce pouze pro výdělek. Ty, kteří chtějí osobní realizaci a výdělek. Nebo dokonce existují tací, kteří se chtějí především realizovat.

Pokud se podíváme na termín "bohatý člověk", pak to musí logicky vzbuzovat rozličné představy. Pravděpodobně v největší míře se bohatství spojuje pouze s penězi.

Pokud ovšem chápu peníze jako prostředek k realizaci určitého záměru, pak vidím, že se jedná pouze o část množiny určité činnosti, která má mít na konci výsledek. Výsledek, jehož cíl má být jakousi příčinou dalších záměrů.

Tyto záměry seskupené do jednoho mozku nazývám duševní prací. A pokud pracuji dobře a tvrdě, pak vedlejším efektem je i vytváření množiny peněz.

A tak šťastný musí být ten, kterého v životě naplňuje především jeho práce. A peníze chápe pouze jako průvodní jev, který vypovídá o jednom z mnoha stavů právě realizovaných záměrů.

V čem se mohu cítit bohatý?
Byť by mohl být u některých pohled na bankovní účet opravdu zajímavý, uspokojivý, uklidňující, je dobré si uvědomit relativitu takové skutečnosti. Co je nyní, za chvíli již pravdou nemusí být!

Proto osobně považuji za cennější než hromadu peněz spíše schopnost tu hromadu získat, když ji zrovna potřebuji.
Ovšem pokud se někdo ptá "co je to ono bohatství", pak je potřeba kouknou trošku do mozku každého z nás. V podstatě je to jednoduché.

Bohatství je to
co nám umožnuje opakovaně získávat ten těžce popisovatelný pocit životního naplnění. Takové pocity jsou různé. V podstatě každý člověk si tyto pocity vypěstuje sám. Ať již neplánovaně nebo plánovaně.

Proč jsou pro někoho bohatstvím peníze?
I na toto si umím odpovědět. Jak jsem uvedl, peníze jsou zástupným prostředkem pro obchod. Tedy pro snazší poměřitelnost směny zboží a služeb. Člověk, který chodí do práce především pro mzdu, pak použije tyto prostředky k následnému nákupu příčin jeho životního naplnění.

Co vše může člověka naplňovat?
Tak takový seznam se mi sem opravdu nevejde. Ovšem mohu uvést několik častých:

  • sex, rodina, děti, přátele
  • jídlo
  • alkohol, drogy, tv, kino, seriály
  • oceněné výsledky vlastní činnosti

Zkuste se sami zamyslet nad tím, co vám způsobuje ten pocit štěstí a naplnění. A z těch pocitů si udělejte seznam. Pak si k jednotlivým položkám připište časovou úsečku trvání toho pocitu štestí. Pak můžete ve své analýze pokračovat kolik prostředků jste věnovali té, které časové úsečce.

Pokud si srovnáte tyto body jste na nejlepší cestě se stát opravdu šťastným a bohatým člověkem! 

 

 

 

Akce dokumentů