IRSKO: Můj první nízkonákladový let
Opět jsem po několika měsících vyrazil do zahraničí. Tentokrát byla má cílová stanice irský Dublin. Země, na které je opravdu co objevovat. Letenku jsem si objednal přes Student Agency, která mi dala na výběr různé lety. Bratislava, Vídeň a Praha. Dnes již vím, že nízkonákladový let nebylo zrovna šťastné řešení.
... spíš rozhodnutí ze zvědavosti, co je to ten nízkonákladový let.
Bratislava poslední letiště, které jsem neznal. A tak také proto jsem se rozhodl pro tuto variantu. Brno - Bratislava je opravdu snazší než třeba Brno - Praha. Příjezd o dvě hodiny dříve, je naprosté minimum. Tedy ti, kteří mě varovali měli pravdu! Toho času fungovaly dva ze tří roentgenů, což by možná za obvyklých podmínek stačilo, ale při mé smůle jsem se trefil zrovna do tří letů najednou.
Fronta mi připomínala ty na Heathrow. Ovšem na tom londýnském letišti se už nedá co otevřít (další osobní kontroly).
Má první chybná myšlenka přišla hned po té, co jsem usedl v letadle do sedadla.
Vidím volná sedadla ... přesednu si ....
Letuška však intuitivně oznámila, že čekáme na zbytek cestujících. Let byl plně obsazen. Pokud píšu plně, pak myslím opravdu do posledního místečka. Pokud by mohli cestující sedět na stoličkách v uličce, pak bychom zřejmě lezli po stropě.
Stále jsem přemýšlel nad tou skvělou cenou za letenku. Jednak mi vůbec nepřipadala tak výhodná, jak vroucně a pravidelně upozorňují spamy. Nevyžádaná pošta SKY Europe nepochopitelně zasypává všechny naše doménové schránky. Levné letenky sice u nás vůbec nikoho nezajímají, ale s tím si již antispamové řešení dobře poradilo.
Cena za letenku byla opravdu srovnatelná třeba s British Airways a tak jsem mylně předpokládal, že dostanu v ceně alespoň vodu na zapití prášku.
Nikoliv.
Chvíli jsem sledoval krabičkovou praxi pokladní (letušky při vracení peněz) a vyhodnotil jsem, že platit stoeurovkou nebude vhodné. Naštěstí jsem si do Bratislavy vzal místní měnu a tak jsem v kapse našel slovenských sto korun. V ceníku byl džus za dvě eura, tak jsem o něj požádal. Představte si, že při placení za toto pití bylo 100 Sk právě přesně 2 Eura! Byl jsem rád, že jsem měl čeho se napít a těšil jsem se na první Starbucs, který potkám. Musím upřesnit, že kávu rád. Nikoliv tu v letadle.
Dvě hodiny letu ani tak nevyžadují jídlo jak pití. Pití si do letadla nevezmete (pokud budete od osobní kontroly utíkat k letadlu jako já), vždy jsem si říkal, že nás stejně budou nalévat a vykrmovat alespoň částečně jako Virgin Atlantic.
Špatně!
Pokud chcete hledat matematické souvislosti v rozdílech, tak to nedělejte!
Slovo "nízkonákladový" se zřejmě musí vyložit jinak.
Jde určitě o nízké náklady, nikoliv však náklady cestujících, ale dopravce. Vypadá to, že ten šetří, kde může. Možná jde opravdu o můj pomýlený subjektivní pocit, ale tato první cesta nízkonákladovkou byla pro mě opravdu spíš šok.
Proč se tedy příště pokusím vybrat jiný typ společnosti?
Pokud vzpomínám na staré filmy, vzpomínám si na vlaky v kterých lidé jezdili v různých částech. V různých třídách. Rychlé šípy jezdili (ti kluci) i v nákladových vagónech. Tato varianta se prozatím v letadlech nenabízí. Ovšem v rámci úspor a ekologie nepochybuji, že někoho napadne posadit cestující i do kontejneru ...