Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Rubriky Manažer Soukromý mobil v práci

Soukromý mobil v práci

Marek Janáč
— Kategorie: ,

Na Radiožurnále probíhala zajímavá diskuze o používání mobilních telefonů. Na jedné straně zaměstnanec, který tvrdí, že je to jeho právo. Na druhé straně zaměstnavatel, který si kupuje jeho čas a rozhoduje o jeho využití.

Kdo někdy letěl letadlem ví, že když si zapne mobilní přístroj riskuje, že odešle svou poslední zprávu SMS. V divadle už jsme se většinou také naučili vypínat přístroj, aby nám uprostřed představení nevolal Pepíček Vonásek. Zákazy používání mobilů ale ještě nedorazily na některá pracoviště a to dokonce na ta, kde mohou nepřímo způsobit neštěstí.

Podnikatel Václav Husák před hodinou hořce zaplakal.

Husák: Já jsem normální rukojmí dělníků.

To poté, kdy vysvětlil, jak těžké je v jeho dílnách, kde zaměstnanci pracují na frézách a soustruzích, zakázat používání mobilního telefonu, aby nedošlo k úrazům.

Husák: Dělníci ve vyjádření uvádějí, že omezuji jejich osobní svobodu, nemám právo zamezovat používat telefon v pracovní době a omezovat jejich hovory. Mají prý právo se s rodinou spojit.

Máme skutečně na něco takového nezadatelné právo, zeptali jsme se advokátky Daniely Světlíkové.

Světlíková: Pokud zaměstnanci nemají v náplni práce používat telefon, není to součástí jejich pracovní činnosti, nejedná se o omezování jejich práv a svobod.

Tím spíš, že soukromými hovory zaměstnanec ukrajuje ze své pracovní doby drahocenné minuty, říká advokátka Světlíková.

Světlíková: Vykonáváme-li v pracovní době něco jiného než to, co je předmětem naší činnosti, porušujeme více či méně pracovní kázeň.

Pokud to tak podnikatel nechá a stane se úraz, který způsobí například nepozornost při telefonování, je vina plně na jeho straně. Potvrdil nám to Josef Ježdík z Českého úřadu bezpečnosti práce.

Ježdík: Z praxe mohu říci, že běžná pokuta v případě smrtelného úrazu, prokáže-li se zavinění zaměstnavatele, tedy nevyhodnocování rizik z jeho strany, pohybuje se běžně kolem 100 tisíc korun.

Má vůbec podnikatel Husák nějakou šanci jak z toho? Josef Ježdík tvrdí, že má dokonce povinnost normu přijmout. Říkejte to ale chlapovi, který zná své papenheimské.

Husák: Lidí pracujících rukama, s nepříliš velkou kvalifikací a vykonávající pro mne práci, je v Praze velmi málo. Mohou být tedy dost sebevědomí až drzí. Řeknou mi, že se mi na to vykašlou a odejdou.

Pokud totiž ve firmě zákaz používat mobily platí, visí nad zaměstnanci, kteří i nadále telefonují docela nepříjemný konec. To v případě, že v nepozornosti způsobí nějakou škodu. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila, může pak podnikatel zaměstnance vyhodit za hrubé porušení pracovní kázně.

Zavadil: Má to pak i vliv na posouzení žádosti o podporu tam, kde je použita třiapadesátka, jsou jiné mechanismy, které člověku s výpovědí přinášejí určité problémy.

Že se na vás snáší vyhazov tohoto typu poznáte například i podle toho, že si s vámi zaměstnavatel začne dopisovat. Může to být například stylem - Pane Nováku, vy jeden filuto, už jste si zase volal se svou milenkou. Vaše švitoření se mi nelíbí a nepřeji si aby se to opakovalo. Po třetím takovém dopisu už si cejch nespolehlivého kolegy ponesete životem dál.

Světlíková: Jestliže zaměstnavatel písemně upozorní na důsledky, případně rozvázání pracovního poměru, vystavují se nebezpečí, že s nimi zaměstnavatel může pracovní poměr rozvázat pro porušování pracovní kázně podle paragrafu 46 písmeno f.

Akce dokumentů